Ukrayna prezidenti Medinskinin danışıqlara qayıdışını şərh edib və siyasi prosesin ləng getdiyini bildirib...
Volodimir Zelenski Axios nəşrinə müsahibəsində rusiyalı tarixçi Vladimir Medinskinin Rusiya nümayəndə heyətinə qayıdışı ilə bağlı narahatlığını ifadə edib. O bildirib ki, Moskva tərəfi danışıqları ilkin nöqtəyə qaytarmağa və bununla da cəbhədə vaxt qazanmağa cəhd göstərə bilər.
Zelenski xatırladıb ki, Medinski tez-tez müharibənin “tarixi kökləri” barədə fəlsəfi mülahizələr irəli sürür. “Bizim bütün bu cəfəngiyyatlara vaxtımız yoxdur. Ona görə də qərar qəbul etməli və müharibəni bitirməliyik”, deyə Ukrayna prezidenti vurğulayıb.
Dövlət başçısı əlavə edib ki, siyasi dialoq ləng irəliləsə də, hərbi nümayəndələr arasında aparılan danışıqlar daha məhsuldar olub. Onun sözlərinə görə, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə keçirilən görüşlərdə tərəflər əsasən ABŞ-nin rəhbərliyi ilə atəşkəsə nəzarət mexanizminin yaradılması barədə razılığa gələ biliblər. Bu mexanizmdə pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə nəzərdə tutulur.
Zelenski qeyd edib ki, atəşkəsin effektiv monitorinqi mümkün razılaşmanın davamlılığı üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır. O vurğulayıb ki, Ukrayna real nəticələrə yönəlmiş praktiki addımların tərəfdarıdır və danışıqların süni şəkildə uzadılmasına qarşıdır.
Analitiklərin fikrincə, siyasi və hərbi kanallar üzrə paralel danışıqlar prosesin mürəkkəbliyini göstərir və tərəflər arasında etimadın formalaşması üçün konkret mexanizmlərin yaradılması vacibdir.